Czym charakteryzują się kotły całodobowe i czym w nich palić

kotły całodobowe

Kotły węglowe to jedno z najtańszych rozwiązań grzewczych. Wśród wielu ich rodzajów bardzo popularne są kotły całodobowe. Czym są? To kotły, które pracują w systemie dobowym. Oznacza to, że wymagają obsługi co około 24 godziny, chociaż czas ten może się różnić w zależności od temperatury na zewnątrz i energooszczędności obiektu, w którym piec jest zamontowany. Oczywiście należy pamiętać, że tak jak w przypadku każdego innego pieca, bardzo ważna jest jakość paliwa, które do niego podajemy.

Czym można palić?

Piece węglowe całodobowe poradzą sobie z każdym rodzajem paliwa. Możemy w nich grzać nie tylko eko-groszkiem, pelletem czy brykietem, ale w razie potrzeby również miałem, węglem kamiennym,  a nawet drewnem. Przeważnie pali się jednak miałem, który jednak musi być odpowiednio nawilżony. Im większa granulacja miału, tym mniej wody powinien on zawierać. Paliwo powinno być dozowanie równomiernie na całe palenisko. Raz na jakiś czas należy rozgarnąć paliwo i dopiero ponownie je dosypać. Dzięki możliwości używania tanich paliw, takich jak węgiel czy drewno, kocioł węglowy całodobowy jest bardzo tani w eksploatacji i może być świetnym zamiennikiem dla zwykłego pieca węglowego, olejowego i gazowego.

Gdzie instaluje się tego typu piece?

Piece węglowe całodobowe nadają się idealnie do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Sprawdzają się również w urzędach, sklepach, magazynach i innych obiektach przemysłowych. Tego typu pieców używa się w systemach centralnego ogrzewania, a także do podgrzewania wody użytkowej. Piece posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia. Gdy jego temperatura przekracza wskazaną wysokość, sterownik w piecu wyłącza natychmiast nadmuch powietrza. Dobre firmy sprzedają piece z kilkuletnią gwarancją, dlatego warto zapytać się o nią, gdy mamy już jakiś model na oku. Bezpieczniej jest zainwestować w solidny produkt na samym początku, niż później borykać się kosztami napraw i przerwami w dostawie ciepła do naszego domu. Warto wybrać coś, co posłuży nam przez długie lata.