Jakie są plusy i minusy ogrzewania domu ekogroszkiem

wady i zalety ekogroszku

Ogrzewanie domu ekogroszkiem to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod. Nic dziwnego – ceny gazu i prądu rosną z roku na rok. Ta metoda nie jest idealna, jednak  ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Producenci pieców starają się je cały czas udoskonalać, tak więc śmiało można stwierdzić, że za jakiś czas część problemów da się wyeliminować.

Wady

Porównując ogrzewanie domu gazem a ekogroszkiem, ta druga metoda jest zdecydowanie brudniejsza. Kocioł na ekogroszek podczas spalania paliwa produkuje pył, którego nie da się uniknąć. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że raz na jakiś czas należy czyścić nie tylko piec, ale również i kotłownię, co nie raz potrafi być żmudną i syzyfową pracą. Poza kotłownią na posesji należy zaplanować jakieś miejsce, w którym będziemy przechowywać ekogroszek. Powinien on być składowany w suchym miejscu. Dlatego musimy wydzielić jakieś miejsce w garażu, piwnicy lub po prostu wybudować większą kotłownię. Ekogroszek pakowany jest w 25kg torby. Wskazane jest więc, aby magazyn ekogroszku nie znajdował się zbyt daleko od pieca, gdyż zasypywanie podajnika może być problematyczne.

Zalety

Jednak ekogroszek posiada więcej zalet niż wad. Przede wszystkim jest bardzo ekonomiczny i wydajny. Ma wysoką kaloryczność, a to oznacza, że z jego niewielkiej ilości możemy uzyskać dużo ciepła. Wsypywany do pieca z automatycznym podajnikiem jest jeszcze wydajniejszy – piec sam dobiera najlepsze parametry spalania. Chociaż najnowocześniejsze piece są dość drogie, ich zakup zwraca się po kilku sezonach grzewczych. Podajnik dba również o to, abyśmy nie musieli zbyt często zjawiać się w kotłowni. Wystarczy, że raz na kilka dni dosypiemy paliwa i usuniemy popiół z pieca. Jeśli chcemy, aby ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne liczy się nie tylko jakość pieca, ale również paliwa. Dlatego warto kupować tylko to najlepsze. Cena ekogroszku jest najniższa wiosną i latem. Jeśli w tym czasie zdecydujemy się na uzupełnienie zapasów, oszczędzimy jeszcze więcej.