Jaki podajnik do pieca jest lepszy: ślimakowy czy tłokowy

podajnik pieca

Wybierając kocioł C.O. do nowego domu niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na produkt z automatycznym podajnikiem. Właściciel ustawia pożądane parametry podajnika, a ten automatycznie dorzuca opał do kotła. Dzięki temu obsługa pieca sprowadza się w zasadzie do dorzucania paliwa do podajnika raz na kilka dni. Automatyczny podajnik pilnuje też tego, by spalanie było jak najbardziej ekonomiczne i wydzielało się jak najmniej szkodliwych substancji. Najczęściej spotyka się kotły w podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Czym różnią się od siebie i który z nich jest lepszy?

Podajnik ślimakowy

Kotły z podajnikiem przystosowane są do spalania lepszej jakości paliw. Kotły starszej generacji są nieco tańsze, jednak wymagają naprawdę dobrej jakości paliwa, a co za tym idzie są droższe w eksploatacji. Nowsze kotły przystosowane są już do spalania i gorszej jakości surowca, jednak są droższe. Należy pamiętać, że palenie lepszej jakości paliwem jest zdrowsze nie tylko dla środowiska, ale również dla samego pieca. Gdy wytwarza się mniej szkodliwych substancji, piec zużywa się wolniej.

Podajnik tłokowy

Kocioł z podajnikiem tłokowym (zwanym także szufladkowym) idealnie nadaje się do palenia tanim surowcem. Podajnik dosypuje opał do komory spalania partiami, do oddzielnej komory odprowadzany jest popiół. Podajnik nie ma problemu nawet z opałem w dużych częściach, nie musimy obawiać się więc, że się w jakikolwiek sposób zapcha. Gdy ceny eko-groszku szybują w górę, do kotła z podajnikiem tłokowym możemy wtedy zamówić tańsze paliwo. Właściciele kotłów z podajnikiem tłokowym twierdzą, że ponieważ są mniej „delikatne”, są również mniej awaryjne niż kotły z podajnikiem ślimakowym. Aby piec posłużył nam długo należy oczywiście odpowiednio o niego dbać i regularnie go czyścić – dotyczy to zarówno kotłów z podajnikiem tłokowym jak i ślimakowym. Wybierając piec do swojego domu warto kupić produkt dobrej jakości, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci częstych awarii.