Wybór pieca na paliwo stałe do domu jednorodzinnego

piec z podajnikiem

Budowa nowego domu wymaga od jego właścicieli podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego pieca, który będzie ogrzewał domowników przez lata. Piec na paliwo stałe może być piecem automatycznym wyposażonym w podajnik lub zwykłym piecem zasypowym. Który z nich wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Budynek

Aby  w ogóle zabrać się za poszukiwanie pieca należy dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma nasz dom. Przeważnie jest ono podane w projekcie budynku, jeśli jednak nie możemy go znaleźć, można je w przybliżeniu obliczyć samemu. Należy pamiętać, że nowoczesne, energooszczędne budynki nie potrzebują wiele ciepła. Dlatego czasami lepiej jest przemyśleć instalację ogrzewania gazowego. Ważne jest również to, gdzie stoi nasz dom. Wiele miast prawdopodobnie zacznie walczyć ze smogiem w ciągu najbliższych lat. Pod dyskusję poddawana jest kwestia ograniczenia możliwości palenia w piecach węglem. Jeśli w naszej okolicy istnieje taka groźba, lepiej nie decydować się na klasyczny piec węglowy.

Z podajnikiem czy bez?

Obecnie większość osób kupujących piece decyduje się na modele automatyczne z podajnikiem. Dzięki niemu nie trzeba dorzucać opału częściej niż co 24 godziny. Podajnik wykonuje pracę za człowieka, a ten musi zejść do kotłowni raz na kilka dni, aby uzupełnić podajnik i usunąć z pieca popiół. Wybierając kocioł z podajnikiem warto dowiedzieć się, jakiego opału można w nim używać, gdyż cześć z nich radzi sobie tylko z dobrym opałem. Dobrej jakości paliwa są wydajne, ale drożeją z roku na rok. Dlatego jeśli chcemy aby nasz piec był tani w eksploatacji zastanówmy się nad wyborem takiego modelu, który radzi sobie również z miałem lub drewnem. Oczywiście jeśli nie zależy nam na bezobsługowości kotła, możemy kupić zwykły piec zasypowy. Jest on najtańszą opcją i w przypadku zakupu, i eksploatacji – można palić w nim w zasadzie wszystkim. Aby piec zasypowy był wydajny, trzeba zdobyć trochę wiedzy o ekonomicznym paleniu.