Co jest najlepszym sposobem na tanie ogrzewanie domu

opałowe materiały

Klimat w Polsce nie rozpieszcza. Ogrzewanie domu jest niezbędne nie tylko w zimie, ale czasami już od wczesnej jesieni, aż do późnej wiosny. Gdy zima jest wyjątkowo długa i mroźna, rachunki wydane na ogrzanie domu mogą przyprawić o zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że Polacy szukają najtańszych źródeł ogrzewania.

Odnawialne źródła energii

W nowoczesnych domach energooszczędnych i pasywnych stawia się na odnawialne źródła energii. Montuje się w nich pompy ciepła, które przenoszą ciepło z ziemi lub powietrza do systemów ogrzewania w domu. Równie popularne jest korzystanie z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne na dachach i podwórkach są coraz częstszym widokiem na polskich podwórkach. Niektórzy właściciele domów decydują się postawienie przy domu wiatraków, aby pozyskiwać energię do ogrzewania domu z wiatru. Wszystkie te systemy są niewątpliwie tanie w eksploatacji, jednak bardzo drogie w zakupie i montażu. Dlatego wiele osób pozostaje przy tradycyjnym ogrzewaniu piecem.

Nowoczesne piece

Piece są dużo tańsze niż ekologiczne źródła energii. W zależności od wyboru pieca, możemy w nim stosować różnego rodzaju opał. W najtańszych piecach można palić węglem i drewnem, które są stosunkowo tanim paliwem. Jednak piece te nie są szczególnie wydajne, a do tego wymagają częstego dorzucania do nich opału. Jest to więc złudna oszczędność. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań do domów jednorodzinnych jest kocioł na ekogroszek. Ekogroszek ma wysoką kaloryczność, co oznacza, że z jego niewielkiej ilości możemy uzyskać sporo ciepła. Gdy palimy nim w piecu z automatycznym podajnikiem, możemy być pewni, że spalanie jest jak najbardziej wydajne i ekonomiczne, gdyż piec sam dobiera najlepsze parametry. Oczywiście jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt, musimy wybrać piec od zaufanego producenta, najlepiej takiego, który da nam na niego kilkuletnią gwarancję. Ważna jest też jakość ekogroszku. Im słabszej jakości produkt wybierzemy, tym finalnie więcej na niego wydamy przez cały sezon grzewczy.